|

Ruszyły zgłoszenia do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Każdego roku podczas Dożynek Wojewódzkich organizowany jest konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy. Wieńce dożynkowe mogą być wykonane z kwiatów, zbóż lub innych płodów rolnych. Zgłoszenia można nadsyłać do 12 września 2022 r., a który okaże się najpiękniejszy dowiemy się 18 września 2022 r. podczas wydarzenia pn. Pomorskie Święto Plonów - Dożynki Wojewódzkie w Debrznie.

Przygotowywanie wieńców dożynkowych to staropolska tradycja. – Zawsze na zakończenie sezonu żniw rolnicy przygotowywali wieńce dożynkowe, jako podziękowanie za udane zbiory i dobre plony – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Wieńce były robione z kłosów, owoców czy z wszelkich roślin. – Ich wygląd miał być nie tylko podziękowaniem, ale i prośbą o urodzaj w następnym roku – dodaje.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany jest przez Województwo Pomorskie już od kilkunastu lat. Ocena wieńców oraz rozstrzygnięcie konkursu odbywa się zawsze podczas Dożynek Województwa Pomorskiego, które w 2022 r. odbędą się w Debrznie pod hasłem „Pomorskie Święto Plonów – Dożynki Wojewódzkie”. Konkurs ma na celu nie tylko promocję dziedzictwa kulturowego pomorskiej wsi, ale także aktywizację mieszkańców naszego regionu i zachęcenie do podejmowania działań służących zachowaniu lokalnych tradycji.

Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z naturalnych materiałów.  – To mogą być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów – mówi Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. – Będziemy zwracać uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów i walory estetyczne – dodaje Pałkowski.

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe i wyróżnienia.

Termin zgłoszeń upływa 12 września 2022 r. Aplikacje można składać osobiście, pocztą tradycyjną lub drogę elektroniczną do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Do pobrania: