Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

   pomorskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Smaki i produkty lokalne Ziemi Człuchowskiej

24.08.2017

Przysmaki kuchni Ziemi Człuchowskiej, lokalni rękodzielnicy oraz konkurs kulinarny to tylko niektóre atrakcje na wydarzeniu kulturalnym pn. „Smaki i produkty lokalne Ziemi Człuchowskiej”, które odbyło się 20 sierpnia 2017 r. na Rynku Miejskim w Człuchowie.

Projekt, którego organizatorem było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemi Człuchowskiej, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Targi produktów lokalnych i potraw regionalnych były doskonałą okazją do propagowania rękodzieła lokalnego, kuchni regionalnej oraz kultury tradycyjnej, która odgrywa ważną funkcję w kształtowaniu poczucia tożsamości regionalnej. Ideą organizacji wydarzenia była również możliwość spotkania się ludzi, których łączy pasja tworzenia, wspólnego gotowania i krzewienia regionalnej sztuki kulinarnej. Podczas wydarzenia prezentowane były zarówno stoiska z rękodziełem takim jak: rzeźba, wyroby z drewna, garncarstwo, biżuteria, malarstwo, haft, ozdoby z wikliny i witek brzozowych, a także z produktami spożywczymi, m.in. miodami i wyrobami pszczelarskimi. Nie zabrakło również kowala, który swoją obecnością uświetnił wydarzenie poprzez zaprezentowanie „na żywo” swojej pracy. W trakcie imprezy czas umilały występy muzyczne lokalnych zespołów.

W ramach wydarzenia odbyły się trzy warsztaty rękodzielnicze. Podczas pierwszego, osoby zainteresowane mogły poznać pracę garncarza i własnoręcznie ulepić dla siebie naczynie z gliny. W wyniku czego powstały bardzo ładne wazony, dzbany, czy puchary. Podczas kolejnego warsztatu, możliwe było stworzenie własnego witrażu poprzez malowanie różnego rodzaju wzorów na szkle. Ostatni warsztat przybliżył odwiedzającym tajniki zdobienia i dekorowania oraz tworzenia pięknych ozdób z drewna. Wszystkie warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych, którzy pomagali swoim pociechom stworzyć ich małe dzieła sztuki.

Oprócz zajęć z rękodzieła, możliwe było wzięcie udziału w warsztatach kulinarnych prowadzonych „pod okiem” lokalnych szefów kuchni. Chętne dzieci wraz z rodzicami mogły wspólnie ulepić pierogi z wybranym przez siebie nadzieniem oraz dodatkami, a następnie ugotować i skosztować własnoręcznie wykonanych dań. Powstały jagodowe pierogi z sosem waniliowym, pierogi wypełnione twarogiem z klarowanym masłem, z dziczyzną okraszane zasmażką staropolską oraz nadziewane kaszą z borowikami i kurkami.

Ciekawym punktem w programie wydarzenia był konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich z powiatu człuchowskiego. Każdy zespół miał do przygotowania po trzy potrawy: przystawkę, danie główne i deser. Wszystkie potrawy wyglądały smakowicie. Komisja konkursowa, składająca się z trzech szefów kuchni lokalnych restauracji, miała bardzo trudne zadanie. Ostatecznie, wygrało Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Gronowa, które zaserwowało galaretę wieprzową, tzw. zimne nóżki na przystawkę, jako danie główne: potrawę pn. parzybroda oraz na deser – sernik z musem malinowym. Drugie miejsce zajęły przedstawicielki KGW z Olszanowa, które przygotowały jako przystawkę wędzonego węgorza, danie główne: kaczkę faszerowaną oraz deser: mini torciki. Natomiast trzecie miejsce zajęło KGW z Nadziejewa, które zaprezentowało swój kunszt kulinarny poprzez podanie na przystawkę piersi z kaczki z glazurowanymi śliwkami i czekoladą, daniem głównym była zupa czernina, a deserem było tzw. „coś na słodko”.

Wszystkim uczestnikom zmagań kulinarnych  gratulujemy!

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009