Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

   pomorskie

English 
baner

Pomorscy producenci owoców i warzyw w Holandii

19.10.2010

Wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania rynku owoców i warzyw była celem wizyty studyjnej do Holandii zorganizowanej przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich we współpracy z pomorskim Oddziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wyjazd odbył się w dniach 12-16 października 2010 roku.

W wizycie udział wzięli przedstawiciele: Grup Producentów Owoców i Warzyw z Województwa Pomorskiego, Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddziału Regionalnego w Gdyni, Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Sekretariatu Regionalnego KSOW Województwa Pomorskiego.

Wyjazd  miał za zadanie dostarczenie uczestnikom rzetelnych i pełnych informacji na temat zasad działania i funkcjonowania centrów dystrybucyjnych, w których dokonywane jest formowanie dużych partii produktów i ich przygotowanie do sprzedaży pod kątem wymogów odbiorców. Integracja z krajami Unii Europejskiej przyczyniła się do propagowania tego typu centrów dystrybucji i jednocześnie narzucone zostały wymogi dostosowania krajowych owoców i warzyw do unijnych wymogów jakościowych. Dodatkowo, wizyta studyjna wskazała m.in. na możliwości nawiązywania bezpośrednich kontaktów producentów ze sklepami wielkopowierzchniowymi, co ma istotny wpływ na organizację gwarantującą stabilne i duże dostawy świeżych produktów.

W pierwszym dniu, uczestnicy zwiedzili Giełdę warzywno - owocową w Venlo (Centrum dystrybucji, eksport-import, marketing, obsługa, profil działania giełdy)  oraz gospodarstwo „The Greenery” uprawiające truskawki.

Drugiego dnia w Emmeloord odbyła się prezentacja chłodni warzyw i owoców w fabrykach  „Tolsma Techniek” (przechowalnie) i Grisnich (linie do przerobu warzyw: mycie, szczotkowanie, polerowanie, sortowanie i pakowanie). Dzięki wizycie w przechowalni uczestnicy wizyty studyjnej poznali nowe technologie urządzeń do magazynowania i przechowywania płodów rolnych, m.in.: wentylatory, półokrągłe metalowe kanały wentylacyjne, komputery klimatyczne, mieszalniki powietrza, kompaktowe chłodziarki itp.

Ostatniego dnia wizyty uczestnicy mieli okazję zapoznania się z funkcjonowaniem firmy Kiremko B.V. Food Processing Equipment w Montfoort. W fabryce zaprezentowany został proces produkcji linii technologicznych do przygotowania warzyw do sprzedaży we wszystkich jego etapach.

Wyjazd studyjny został sfinansowany ze środków Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego w ramach Planu Działania na lata 2010 – 2011.

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009